Kindle Horror – avagy fürdetés után életmentés (18+)

A Kindle egy érzékeny jószág, azt hiszem, minden tulajdonos igyekszik óvni, babusgatni kevencét, még akkor is, ha egyébként az Amazon ügyfélszolgálata a “legendásan jó” szintet közelíti. A legkülönbözőbb totok és tartók óvják az eszközt a mindennapi szállítás és használat közepette, de még így is közbe jöhetnek váratlan “szerencsétlenségek”. Következő leírásunk azért is aktuális, mert közeleg a strandszezon, és lehet, hogy a Kindle szeret strandra járni is, jobb, ha előrelátóan felkészülünk a rá(nk) leselkedő veszélyekre… Bíró Tamás élménybeszámolóját tesszük közzé: FIGYELEM! MEGRENDÍTŐ KÉPEK KÖVETKEZNEK! 🙂 “Április elején rendeltem meg a Kindle 3-asom. Hétfő reggel adtam fel a rendelést. Szerda reggel már meg is hozta az UPS a munkahelyi portára. Természetesen utána is jártam, hogy kell hackelni, stb. Kezdtem is belakni szépen az olvasót. Buszon, metrón, vizsgára készülve, kádban. Ahol csak tudtam, ki használtam lelkesen. Egyszer csak bekövetkezett egy csúnya baleset. Alig egy hónappal a kézhezvétele után sikerült megfürdetnem a kis kedvencem. Történt ugyanis, hogy fagyosszentek korábbi eljövetele miatt esténként igen hideg lett a lakásban. Így hát késő este fogtam magam, és bevonultam a fürdőkádnyi víz meleg ölelésébe. Olvasgatás közben egyszer csak elbóbiskoltam. Életem során eddig csak egyszer ejtettem könyvet a vízbe. Most jött el az idő a második vízbeejtésre. Ezúttal a Kindle olvasóm volt a balszerencsés áldozat. Gondolhatjátok, milyen gyorsan felébredtem a csobbanó hangra. Egyszer már elázott a mobil telefonom egy nagy nyári zuhé ideje alatt. Akkor megtanultam egy fontos dolgot. Frissen fürdetett elektromos eszközt azonnal ki kell kapcsolni. Akksi, betáp stb kiszedése. Kindle olvasónál azonban ez nem ilyen egyszerű, mert csak egy mozgó rész van. Az alsó ki-be kapcsoló tológomb. Amikor elázik egy eszközöd, legtöbbször ugrik is a garancia. Elkerülhetetlenül elázik egy indikátor. Kindle olvasójában azonban nem találtam ilyet a szétbontás után. Ami szükséges egy elázott Kindle kiszárításához: precíziós csavarhúzókészlet, melyet bármelyik barkácsboltban fillérekért meglehet venni. Egy tompa, de vékony lemez. Elvileg egy vékony csavarhúzó is jó lehet. De legjobb egy vékony műanyag lemez. Így nem sértitek fel a burkolatot. Egy jó itatós papír, és nedszívó rongy a munkafelületre. Valamint egy kis doboz az igen apró csavaroknak. Ha alaposan megnézitek az olvasót. Hátul találtok egy körbefutó csíkot. Ott lehet egy tompa, és vékony élű eszközzel kipattintani a burkolatot. Szépen, és óvatosan körbe feszegetve lejön a hátlap.

A hátlap levétele után...

Hátlap levétele után rögtön szembe is találkoztok az akksival, melyet két csavar tartja a helyén. Ezzel kell kezdeni a belső bontást. Majd szépen sorrban az összes elérhető csavart ki kell szedni. Két fajta csavart fogtok találni. Az igen apró fekete csavarokat, illetve a nagyobb ezüstös színű csavarokat. Lesz egy fekete lemez, aminek funkciójára nem jöttem rá. Azonban azt 3 csavar fogja meg jobbra fent. Ahol a hangszóró kábele megy. Az pluszban rá van ragasztva a nyáklapra. Óvatos feszegetés után simán eltávolítható. Levehető a szalagkábel is, ami az epapírt köti össze az alaplappal. Billentyűzet is lecsatolható, bár az kisebb küzdelmet igér.

Több darabban...

Ami kifogott rajtam, az a két oldalsó lapozó gombot összekötő szalagkábel. Azt nem bírtam leszedni. Menetközben minden egyes alkatrészt letörölgettem, és rátettem az itatós papírra. Fotókon jól látszik, hogy mennyi alkatrészből áll össze. Miután nem sikerült teljesen leválasztani az alaplapot a keretről, ezért kénytelen voltam óvatosan kifújkálni a vizet belőle. Érdemes pár óráig kiékelve és függőlegesen tartott állapotban pihentetni a készüléket, hogy biztosan elpárologjon belőle minden folyadék. Egy nagyon nagyon fontos dolgot szintén megjegyeznék. Soha ne hajszárítóval szárítsd, mert tönkrevághatod a finom elektronikát. Jelek szerint az elektronikus papírt nem vágja tönkre a víz, mert kettős üveglap közzé van betéve.

Csoda e papír? 🙂

Pár óra után egy gyors tesztet megejtettem. Szimplán rátettem az akksit, és bekapcsoltam az olvasót. Lássatok csodát, működött. Összerakás menetéről csak röviden írnék. Alaplap rögzítése után az összes szalagkábelt bedugdosva. Akksi rögzítés. Végül egy gyors indítás. Ha minden rendben van. Jöhet vissza a hátlap. Egy valamire nem tudtam rájönni. Mi célt szolgálhat a jobb oldalon lévő 4 csavar által rögzített kis elem. Rögtön a billentyűzet csatlakozása felett. Másnap elugrottam venni egy fürdőkádra tehető könyvtartót.” Tamásnak csak gratulálni tudunk a hidegvérű életmentéshez, csakúgy a szakszerű leíráshoz, amellyel a titkokba is beavatta Olvasóinkat! Ennek ellenére senkinek nem tudjuk jó szívvel javasolni, hogy alkalmanként fürdesse meg (vagy akár csak zuhanyozza le) kedvenc e-book olvasóját. Erre a helyzetre talán a Zrínyiek jelmondata illik leginkább: “Sors bona, nihil aliud”.

Kategória: Kezelés | A közvetlen link.

Kindle Horror – avagy fürdetés után életmentés (18+) bejegyzéshez 18 hozzászólás

  1. hokutya szerint:

    “…Egy valamire nem tudtam rájönni. Mi célt szolgálhat a jobb oldalon lévő 4 csavar által rögzített kis elem. Rögtön a billentyűzet csatlakozása felett…”

    Mivel J14 van mellé írva, gondolom egy jumper (kapcsoló) lehet.

    (Képet nem tudtam róla betenni.)

  2. mano42 szerint:

    Hókutya őszinte elismerésem, és ugyanakkor részvétem a kalandod miatt. Elismerésem, mert elég bátor (?) voltál, hogy fürdéshez kindlet használsz, részvétem , mivel csobbant. (apropó, egy favicc: mi az ami úgy csinál, hogy plotty? – Fa. Újabban Kindle, na de faviccnek elmegy). Én még a telefonom sem viszem magammal mert tudom mire képes hosszú távon az az alaplappal a gőz meg a pára (telefonszervízben dolgozom, láttam egy-két rémtettet, szakmai ártalom), főleg ha a készülék áram alatt van a beáztatás után is. (= galvanizálás, = sokkal intenzívebb oxidálódás, szép zöld rozsdahabbal). Az első dolog amit ajánlunk az az akku levétele, és mihamarabbi szárítás (több módszer létezik, a leg -“natúrabb” módszer a rizsbe tevés, a rizs beszívja a nedvet ; a hajszárítós módszer sem ártalmas, csak a kijelzőnek meg az akkunak. A hajszárítók 70-80 fok fölött kikapcsolnak automatikusan, az alkatrészek meg rövid időre kibírnak 180-300 fokot is, elvégre a hőfúvóval ilyen hőmérsékletek között cseréljük a különböző komponenseket. )
    Köszi a mellékelt fényképeket, öröm volt nézni az aktív tartalmat a kijelzőn ami látszott az akku levétele után is. Végül is ez a lényege az e-tintának. (kár, hogy a fényképek telefonnal készültek, így nem tudom megállapítani, hogy az elmosódás amiatt van mert a kijelző nincs áramoltatva, vagy csak kép–fókusz hiba. )
    -Mennyi víz hatolt be a belsejébe? Láttál különösen beáztatott részeket?
    – Áztatás után még aktív volt? Mármint használható, vagy rögtön észrevettél valami rendellenességet? (bár ez csak költői kérdés, hasonló helyzetben valszeg összefostam volna magam, nemhogy hidegvérrel tesztelgessek).
    – Azóta jelentkezett valami probléma?
    … huh , ez hosszúra sikeredett, remélem nem aludtál el közben megint a kádban, ezt olvasva 😀

  3. mano42 szerint:

    … és elnézést a valszeg szóért 😀

  4. privateer2 szerint:

    Hókutya? Ő róla régen hallottam már. 🙂

    Sajnos a Nokia E52-es nem egy remek fotó aparáttal rendelkezik. Kevés fény esetében zajosodásra hajlamos. Így maradt a kevésbé jó minőségű kép publikálása.

    Köszönjük az észrevételeket, és tanácsokat. Ezek szerint a párás légközeg sem tesz jót az eszközöknek.

    Hogy válaszoljak a mano42 kérdéseire is:
    Áztatás után eszem ágában se volt megnézni hogy működik e. Ez aranyszabály. Ne nyomogasd! Majd szárítás után.
    Legtöbb víz az USB és Audio Jack csatlakozó mellett ment be. Hangszóróknál egy vékony membránréteg van, ami a por ellen védi a belső tartalmat. Jelek szerint részleges vízvédelmet is nyújt. Gyakorlatilag 5-6 másodpercet volt csak víz alatt. De az elég volt ahhoz, hogy amikor automatikusan átkapcsolt a képernyővédő képre, a kijelző fehér maradt. Van ott egy érintkező ami küldi az elektromos jelet az epaper felé a szalag kábelen kívül. Az lehet hogy rövidrezárt. Legtöbb vizet az akksi alól szedtem fel, illetve az elektronikát tartalmazó nyáklap és keret közül fúvattam ki. Van ott egy érintkező ami küldi az elektromos jelet az epaper felé a szalag kábelen kívül.

    Köszi a hajszárítós korrekciót. Ettől függetlenül gondolom, vannak olyan részek aminek nem tesz jót a hő.

    • mano42 szerint:

      Mivel Hóutya szólt hozzá elsőnek, az idézőjel meg valamiért elkerülte a figyelmem, azt hittem, hogy ő az áldozat, és csak kitoldotta a hozzáfűzni valókat. (telefonról, rohanva, vezetve, részegen, kindlevarázst olvasva, miközben a fecskendő leesett a lopott kocsi pedáljai közé, ami nem is csoda, mert a rendőrök nagyon szirénáztak a hátam mögött, meg az a fránya uzi állandóan eltakarta az olvasnivalót :D) 1000 bocsi, és örvendek, hogy Hókutya kindleje még nem lett favicces (favizes?) , bár ami késik nem múlik.
      Ez alkalommal állítsunk fel egy aranyszabályt, amit még Mőrfi is irigyelne:
      : két fajta Kindle létezik – Ami be volt áztatva, és ami még nem 🙂
      – Az lcd kijelző 7-8 rétegből áll estenként, és ha a víz (pára) bemegy közéjűk, furcsán foltos lesz, amit szinte lehetetlen kitisztítani.
      Az e-papíron ilyesmit nem vettél észre utólag?

  5. kindlevarazs szerint:

    Kollégák!
    Ne kelljen már folyton itt ekéznem:-)
    Az LCD nem a Kindle-re vonatkozott, hanem a mobilokra, hiszen éppen ezért volt az utána következő kérdés az e-papírra vonatkozóan…

  6. jemann szerint:

    Ez év márciusában jotottam hozzá egy Kindle 3 WiFi változathoz. Nagy élmény volt a használata. Azért csak volt, mert május elején az e-papírra ráesett egy kisebb sulyú könyv és berepdt. Azóta számomra használhatalan.Egyéb hiányossága nincs. Nem tartom valószínűnek, hogy kis hazánkban e-papírt lehetne hozzá szerezni. De lehet, hogy valakinek így is megéri. Válaszra várva : jemannh@gmail.com

  7. Tamás Bíró szerint:

    Találtam egy videót, ahol szétszedik a Kindle 3-at.
    http://www.youtube.com/watch?v=0u-9Ak_xr6k
    Érdemes lementeni.

Szólj hozzá!